Czy wazektomia jest bezpieczna i kto mógłby się na nią zdecydować?

przez | 21 czerwca 2022
Również panowie mogliby zapobiec niechcianym ciążom u kobiet. Istnieje bezpieczna metoda, jaka mogłaby być porównywana z podwiązaniem jajników u pań.
Jest to wazektomia, jaka jednak nie może mylona być ze sterylizacją, gdyż nie prowadzi ona do bezpłodności trwałej.

Jest to zabieg urologiczny, który polega na nacięciu nasieniowodów. Powoduje to zakłócenia w transportowaniu plemników z jąder do prącia. W wielu przypadkach zabieg ten przeprowadzany jest techniką bez skalpela. Metoda ta opiera się na jednym albo 2 nakłuciach bez potrzeby cięcia. Zabieg jest prowadzony w miejscowym znieczuleniu i jest praktycznie bezbolesny. Znieczulony nasieniowód uwidoczniony jest przez minimalne nacięcie skóry. Potem zakładane są tytanowe klipsy na nasieniowody oraz przecinamy jest nasienny przewód. Operacja zajmuje kilkanaście minut, a pobyt pacjenta w klinice trwa ok. Jednej godziny. Mężczyzna, który podejmuje decyzję o poddaniu się wazektomii, powinien decyzję taką gruntownie przeanalizować. Decyzji tej nie powinno się podejmować w kryzysowej okoliczności.
wazektomia

Autor: Bird&Co Sp. z.o.o.
Źródło: Bird&Co Sp. z.o.o.
Komplikacje po operacji pojawiają się niezwykle rzadko. Do powikłań wczesnych należy obrzęk czy obecność krwi w nasieniu. Po wazektomii trzeba powstrzymać się od seksualnego współżycia do całkowitego zagojenia się ranki. Zajmuje to zazwyczaj od 4 dni do dwóch tygodni.

Zainteresował Cię ten wątek? Więc wejdź w link do serwisu klinika ortopedyczna wrocław i rozkoszuj się innymi tekstami. W razie pewnych pytań – zwróć się do nas.

W dzień zabiegu nie można pić alkoholu i prowadzić auta. Do umysłowej pracy pacjent mógłby wrócić już po czterech dniach, natomiast do pracy fizycznej po tygodniu lekarskiego zwolnienia. Pewna jest skuteczność wazektomii. Ciągle trwają badania, jakie potwierdzają bezpieczeństwo wazektomii.

Dotychczas nie stwierdza się poważnych kłopotów ze zdrowiem, które są wywołane przez podwiązanie nasieniowodów. Wazektomia nie przyczynia się na jakość seksualnego życia i nie powoduje kłopotów z erekcją.