Czy warto używać metody in vitro? Czy jest to ona bezpieczna i dla każdego? Co trzeba o tym wiedzieć?

przez | 30 października 2021
Chociaż wciąż nie ma w Polsce ustawy o in vitro, to jednakże wiele rzeczy się zmienia, a mianowicie wiele osób, więcej zdecydowanie niż wcześniej, akceptuje taką formę leczenia niepłodności. Jest ona w związku z tym coraz bardziej popularna niż kiedyś. Na czym polega in vitro?

Pozaustrojowe zapłodnienie komórki jajowej przyszłej mamy z plemnikiem mężczyzny jest metodą stosowaną od lat siedemdziesiątych zeszłego wieku. Na świecie jest aż ponad pięć milionów ludzi poczętych in vitro, zaś każdego roku na świat przychodzi trzysta pięćdziesiąt kolejnych osób. W Polsce niestety ta metoda cały czas wzbudza kontrowersje i nie może doczekać się konkretnej ustawy, jaka określałaby standardy postępowania podczas leczenia.

szpital

Autor: COD Newsroom
Źródło: http://www.flickr.com

Jednak, jak była mowa na początku powoli zachodzą dobre zmiany, tym z pewnością jest wciąż rosnąca popularność metody in vitro wśród naszych rodaków. Wiele więc osób korzysta z takiej metody, a najlepsza klinika in vitro (czytaj pełen artykuł na) cieszy się stale rosnącą popularnością wśród par, które w sposób naturalny nie są w stanie począć potomka. Metoda taka jednak nie jest metodą dobrą dla każdej pary, jaka ma kłopoty z płodnością. To tak potocznie określany zabieg ostatniej szansy, kiedy test na płodność będzie nieubłagany, w związku z tym proponowana jest takim parom, dla jakich to tak naprawdę jedyna szansa i ostatnia możliwość, żeby zostać biologicznymi rodzicami. Odnosi się to do wielu sytuacji, jak niedrożność jajowodów albo ich brak czy też wczesne wygaśnięcie czynności jajników. Rekomendacją do zabiegu in vitro jest też nieskuteczność innych metod radzenia sobie z niepłodnością.

Jeśli chcesz poznać większą ilość danych na opisywany wątek – dobrze się składa, gdyż jest już pełna informacja, którą można zobaczyć tutaj.

Jak tak naprawdę wygląda ten zabieg?

Najlepiej zbudowane i te bardzo żywotne plemniki zostają wyselekcjonowane, włożone do szklanego naczynka z komórkami jajowymi oraz umieszczone w inkubatorze. Jak plemniki są słabe i nie rokują rychłego zapłodnienia, to lekarz musi wprowadzić je za pomocą mikropipety bezpośrednio do wnętrza komórek jajowych. To tak zwany sposób mikromanipulacji – poznaj na stronie.

Spodobał Ci się ten tekst? Jeśli tak, to na pewno przypadnie Ci do gustu także bieżący wpis (www.asterion.com.pl/terapie-kregoslupa/), który stworzyliśmy w linku poniżej.

W uzasadnionych przypadkach wykonuje się także IMSI, chodzi o pobranie plemnika do zapłodnienia pod sporym powiększeniem, takim, że łatwo zobaczyć szczegóły budowy plemnika. Dzisiaj jednocześnie możliwe jest by uzyskać plemniki z jąder lub najądrzy, co umożliwia ojcostwo nawet takim mężczyznom, w których nasieniu w ogóle nie ma plemników.