Czy warto poruszać rowerem mając na głowie kask?

przez | 6 marca 2022
Mająca charakter rekreacyjny jazda na rowerze to dzisiaj wyjątkowo popularne hobby. Codziennie miliony ludzi na całym świecie spędza wolny czas, jeżdżąc na rowerze. Czy jednak nie zapominamy o tym, aby zadbać o swoje bezpieczeństwo w czasie rowerowych wycieczek?

rowery

Autor: Federation European Cyclists’
Źródło: http://www.flickr.com

Jazda rowerem stała się teraz nie tylko cieszącym się popularnością sposobem spędzania wolnego czasu. Przybywa w Polsce osób, które z chęcią jeżdżą rowerem do pracy. Rowerzystów zobaczyć można więc na terenie naszego kraju bardzo wielu. Wciąż jednak bardzo mało z nich postanawia zakładać do jazdy kask. Kaski rowerowe nie cieszą się w naszym kraju popularnością. Zazwyczaj kaski rowerowe zakładamy dzieciom, zapominamy jednak, że przydadzą się one także osobom pełnoletnim.

W czasie jazdy rowerem mogą nam się przytrafić rozmaite urazy. Do najgroźniejszych zalicza się urazy głowy. Są one zazwyczaj tak poważne, że mogą skończyć się śmiercią. Przed takimi niebezpiecznymi urazami ochronę zapewnia właśnie kask rowerowy. Porządnie dobrany kask ochrania nas nie tylko przed skutkami urazu głowy, ale również ochroni nas przed negatywnym działaniem światła słonecznego. Kaski rowerowe są naprawdę lekkie, nawet w niewielki sposób nie utrudnią nam poruszania się rowerem.

Wśród kasków rowerowych lub do jazdy na rolkach dla dzieci można wskazać cztery najważniejsze rodzaje, które przeznaczone są dla rowerzystów o różnym stylu jazdy. Dla osób, które wybierają jazdę na rowerach górskich idealne są kaski MTB. Dla osób, które rowerem jeżdżą wyłącznie w terenie miejskim dedykowane są specjalne kaski miejskie. Ich cechą charakterystyczną jest większa liczba odblasków. Wśród kasków rowerowych spotkamy także modele przeznaczone dla zwolenników kolarstwa szosowego, kaski full face dla fanów kolarstwa górskiego i popularne „orzeszki” (Polecamy rolki rekreacyjne).

kaski rowerowe

Autor: Martin Abegglen
Źródło: http://www.flickr.com

Ten ostatni typ kasków może być stosowany również przez fanów jazdy na deskorolce oraz na rolkach spokey.

Tak samo zajmujące materiały znajdują się w analogicznym serwisie. Jeżeli pragniesz je przeczytać – zobacz pod linkiem kotwy nierdzewne, który jest tutaj.

Wybierając kask, należy zwrócić uwagę na znajdująca się w jego wnętrzu wyściółkę. Poleca się kaski z wnętrzem wypełnionym pianką bądź gąbką. Równie istotny jest rodzaj materiału, z którego została wyprodukowana część kasku znajdująca się na zewnątrz. Porządny kask powinien mieć także otwory wentylacyjne.