Czy musisz rozliczyć się z zarobków osiągniętych za granicą w kraju? Poradnik dla ludzi pracujących w innych państwach

przez | 10 lipca 2021
W dzisiejszych czasach coraz więcej ludzi decyduje się na podejmowanie roboty za granicą. Zazwyczaj wynika to z faktu, iż w Polsce jest naprawdę spore bezrobocie, a równocześnie naprawdę trudno jest dostać fajną i nieźle płatną pracę zwłaszcza osobom młodym.

Nic więc dziwnego, że takie osoby często decydują się na wyjazdy za granicę – Ty również oczywiście masz takie osoby wśród swoich przyjaciół.
Gdzie rozliczyć podatki?

Z robotą za granicą zazwyczaj związany jest dość poważny problem związany z tym, gdzie dokładnie trzeba rozliczyć podatki – w kraju czy za granicą, w państwie gdzie pracujemy? Wiele zależy od tego, jakie dokładnie umowy są zawierane między poszczególnymi krajami – są to tak zwane umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Zazwyczaj, jeżeli chodzi o pracę na terytorium Unii Europejskiej, jak na przykład opieka Niemcy, istnieje obowiązek rozliczania się w państwie, w którym osiąga się wynagrodzenie. Wówczas jednak zazwyczaj musimy złożyć dwie deklaracje podatkowe, co z pewnością jest większym utrudnieniem.

Znajdujący się w innym tego typu serwisie wpis niewątpliwie też Cię zaciekawi – to ważny link traktujący o omawianej sprawie.

Jedną trzeba złożyć w Niemczech – wtedy tam jest zapłacony podatek, a drugą w Polsce – wtedy do deklaracji dołączamy informację, iz podatek został uiszczony w innym kraju – tu.

astygmatyzm

Autor: VIVOBAREFOOT
Źródło: http://www.flickr.com
Jak sobie z tym poradzić?
odporność

Autor: Artur Nowacki
Źródło: http://www.flickr.com
Składanie deklaracji podatkowych w innym państwie niewątpliwie nie jest takie łatwe jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka – opieka w Niemczech.

Jeżeli chcesz mieć pewność, że nie będzie Cię ścigał urząd skarbowy żadnego z państw, wtedy powinieneś powierzyć rozliczenie swoich podatków jakiemuś fachowcowi. Wtedy zdecydowanie będziesz mieć pewność, iż wszystko jest zrobione jak trzeba i będziesz mógł sypiać już spokojnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*