Czy dobrze jest spożywać nalewki? Na jakie rzeczy mogą pomóc? W jakich ilościach można je spożywać?

przez | 5 listopada 2021
W jaki sposób można pić nalewki lecznicze, żeby się nie spić, a skutecznie polepszyć stan zdrowia? Odpowiedź pewnie nie zaskoczy, ponieważ nalewki jak każdy napój alkoholowy należy pić mądrze. Nalewka jest alkoholowym wyciągiem z owoców, ziół jak i innych cennych dla naszego organizmu składników. Ma sporą ilość alkoholu, nawet do siedemdziesięciu procent, dlatego też musimy mieć świadomość, jak wiele można go przyjąć, aby rzeczywiście polepszyć stan zdrowia jak i nie cierpieć przy tym na skutki kaca.

orzechy włoskie

Źródło: pixabay.com

Nalewki spożywa się na zimno, najlepsza jest temperatura pokojowa. Dobrym napojem leczniczym może być nalewka z łupin orzecha włoskiego (przykładowo taka: ). Są natomiast wyjątki, przykładowo krupnik, czyli jedna z niewielu nalewek, jaką można pić na gorąco. Należy zapamiętać, by podczas podgrzania nie doprowadzać do zagotowania nalewki. W odmiennym razie może stracić swoje właściwości lecznicze. Tradycyjnie niektórzy do podgrzanego napoju dają małą ilość tłuszczu zwierzęcego, a to dlatego, żeby zminimalizować ryzyko pojawienia się kaca. Każda nalewka wykorzystywana w celach leczniczych powinna być uważana za lek, co znaczy, iż muszą być swego rodzaju wskazania do jej zażywania oraz sposobu dawkowania. Jedynie odpowiednia ilość ma działania lecznicze, zbyt mała ilość może być za słaba, zaś przesadnie duża może być szkodliwa, albo też niebezpieczna dla organizmu. Zawartość alkoholu w nalewkach jest dosyć duża, natomiast o ich prawdziwych wła?alkoholu (kliknij i sprawdź) w Warszawieiach leczniczych faktycznie możemy się przekonać jedynie w przypadku umiarkowanej konsumpcji.

orzechy włoskie

Źródło: pixabay.com

Z pewnością w związku z tym jeden drink mocnej nalewki na dzień wystarczy, żeby załagodzić wszelkie dolegliwości. W przypadku alkoholi i opartych na nich nalewkach odpowiednikiem pojedynczego drinka jest 40 ml płynu. Dziennie można wypić jednego, góra dwa drinki. Jeden drink zawiera mniej więcej szesnaście gramów czystego alkoholu, więc taka ilość nie powinna być szkodliwa dla zdrowia dorosłego człowieka. Potwierdzają to brytyjscy naukowcy, sprawdzili oni dwanaście tysięcy osób pomiędzy 48 a 78 rokiem życia. Zgodnie z wynikami śmiertelność pośród osób, które spożywały 16-24 gram alkoholu dziennie, była zdecydowanie niższa aniżeli w przypadku osób w ogóle nie spożywających alkoholu. Badania pokazały, iż osoby, które spożywają alkohol z umiarem były o 30-50% mniej narażone na chorobę niedokrwienną serca.