Czy da się otrzymać refundację zapłodnienia pozaustrojowego?

przez | 6 sierpnia 2021
W współczesnych czasach istnieje bardzo wiele sposobów na dziecko, jeśli naturalne środki nie pomagają. Chociażby inseminacja, czyli wprowadzenie nasienia męża lub dawcy do pochwy kobiety. Jednakże najpopularniejszą metodą zapłodnienia oraz najbardziej skuteczną jest metoda zapłodnienia in vitro. Leczy ona wiele form niepłodności, a nowoczesna medycyna oferuje coraz lepsze możliwości oraz zapewnia olbrzymią efektywność.

In vitro technicians at work

Autor: Luigi Guarino
Źródło: http://www.flickr.com
In vitro polega na zapłodnienia poza organizmem kobiety oraz w dalszym etapie wyhodowaniu zarodków i podaniu ich do macicy. Funkcjonowanie zapłodnienia in vitro zaczyna się od wytworzenia w jajnikach kilku komórek jajowych, przez sztuczne działanie hormonów. Kiedy jajeczka urosną do optymalnej wielkości należy je pobrać. W następnej kolejności trzeba wykonać zapłodnienie pozaustrojowe, czyli dodać do komórek jajowych męskie nasienie. Prawidłowy proces zapłodnienia pozwala na odpowiedni podział komórkowy. Po wyznaczonym terminie należy podać zarodki do macicy kobiety.

Ta rekomendowana strona (http://rehab-terapia.pl/oferta/leczenie-depresji/), ma pokrewne informacje na omawiany temat, więc nie czekaj, a zgłąb dokładnie info na to zagadnienie.

Dalsza część jest już naturalna, a to, czy terapia in vitro będzie skutecznie zależy od kilkunastu kwestii, przede wszystkim od tego, ile kobieta ma lat, jaką ma masę ciała, czy chorowała, a także od jakości plemników partnera.

Ministerstwo Zdrowia dofinansuje zapłodnienie in vitro. W ramach tego modułu na dofinansowanie in vitro, każda para może skorzystania z aż trzech prób procesu zapłodnienia in vitro. Refundowana jest praktycznie większa część elementów zapłodnienia in vitro (zdecydowanie pomocna strona, warto zajrzeć). W skład tego dofinansowania wchodzą konsultacje lekarskie, diagnozy i samego procesu zapłodnienia in vitro, czyli zabiegi takie jak: punkcja, biopsja oraz transfer zarodków.

Para musi jednakże liczyć z różnymi kosztami, choćby samej związanymi z dostaniem się do programu. Konsultacje i badania nie są dofinansowywane przez Ministerstwo, a ich koszt oscyluje w granicach tysiąca złotych. Oprócz tego we własnym zakresie trzeba zaopatrzyć w odpowiednie leki potrzebne do pobudzenia owulacji. Jest to wydatek rzędu od dwóch do pięciu tysięcy złotych. Jednak gdy para jest zdeterminowana na zapłodnienie pozaustrojowe, ponieważ żaden sposób nie przyniósł rezultatów, na pewno będą to dla niej małe koszty powiązane z przyjściem na świat dziecka (więcej: ).