Co to w praktyce jest tzw. słuch absolutny oraz kto się mógł nim poszczycić?

przez | 18 czerwca 2022
Słuchem absolutnym, zatem umiejętnością trafnego zapamiętywania wszelkich usłyszanych dźwięku nazywamy cechę odpowiednią dla dużej ilości artystów muzycznych i niezwykle taki wyjątek użyteczny jest w zawodzie muzyka.
Ale czy jest to faktycznie dar, niecodzienna zdolność, czy też geniusz – tego nie wiadomo do dzisiaj.

Okazuje się, że słuch absolutny jest wynikiem niezwykle intensywnego treningu we wczesnych latach dziecięcych. Słuch absolutny, zatem inaczej mówiąc słuch doskonały, to niezwykła umiejętność zapamiętywania i rozróżniania wysokości dźwięków, w tym paru jednocześnie, bez potrzeby odwoływania się do wzorcowego dźwięku. Zatem człowiek, który jest w stanie pochwalić się, że ma słuch absolutny, jest zdolny niezwykle prędko i bezbłędnie skojarzyć wysokość konkretnego dźwięku z jego muzyczną nazwą. Naukowcy z Uniwersytetu w Zurychu przy pomocy badania – choroby genetyczne – typu EEG ustalili, że słuch absolutny jest poniekąd efektem sprzężenia kory słuchowej, która jest odpowiedzialna za percepcję muzyki.
kobieta w ciazy

Autor: NNelumba
Źródło: http://www.flickr.com
Szacuje się, że jedynie jedna na 10 000 osób obdarzona jest słuchem absolutnym. Mogli szczycić się nią tacy artyści jak Beethoven, czy Mozart. Byli oni okrzyknięci mianem geniuszy, już jako bardzo małe dzieci umieli komponować wyśmienicie utwory. Gdy jednak przyjrzymy się trochę dokładniej ich biografii, prędko zauważymy, że dar muzyczny ćwiczony był od najwcześniejszych lat. Wolfgang Amadeusz Mozart od narodzin słuchał w domu muzyki. Gdy posiadał jedynie 3 lata, bawił się klawesynem i towarzyszył starszej siostrze podczas lekcji gry. Gdy miał pięć lat, skomponował już własny pierwszy utwór.

Analogicznie kwestia wygląda z Ludwikiem van Beethoven – ojciec uczył go muzycznie od 4 roku życia. Własny pierwszy koncert dał już w wieku 7 lat. Takich dowodów można odnaleźć znacznie więcej.