Co to jest astygmatyzm i czy można z nim walczyć?

przez | 17 maja 2022
Astygmatyzm jest wadą wzroku, która zdarza się dosyć często. Niekiedy występuje razem z dalekowzrocznością albo krótkowzrocznością, a wynika z braku symetryczności w rogówce. W przybliżeniu, dobrze działająca rogówka ma okrągły kształt, zaś u astygmatyków ma silne zakrzywienie.

U dotkniętych nią osób widziane obrazy są niezbyt wyraźne i zniekształcone, co wiążę się z tym, że promienie światła nie skupiają się w jednym punkcie na siatkówce, ale w dwóch osiach. By polepszyć własny wzrok astygmatycy często stosują soczewki dla astygmatyków – zobacz w jaki sposób działają soczewki dla astygmatyków. W jaki sposób zdiagnozować astygmatyzm? Potrzebne jest proste badanie wzroku. Może to być keratometria albo elektroniczne mapowanie powierzchni gałki ocznej. Rozpoznanie takiej wady wzroku może odbyć się na podstawie różnych objawów. Pierwszym z nich jest niewyraźne widzenie, i to zarówno z daleka, jak również z bliska.

wypróbuj soczewki miesięczne

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu

To również trudność, żeby dojrzeć niewielki druk. Osoby z astygmatyzmem również dosyć często mrużą oczy. Odpowiednie na astygmatyzm są różne soczewki, przykładowo soczewki miesięczne czy toryczne. Wprowadzenie soczewek do codziennego użytku było przełomowe w korygowaniu astygmatyzmu. Zapewniają to szkła cylindryczne, które jeszcze niedawno występowały wyłącznie w okularach. Właściwe szlify na szkłach zapewniają załamywanie się promieni pod kątem prostym, co zapewnia punktowe odbijanie się obrazu na siatkówce. Użycie tego typu szkieł cylindrycznych w soczewkach wyeliminowało konieczność posiadania okularów.

Czyżbyś czuł chęć na więcej tekstów na powyższy temat? Zachęcamy zatem do kolejnej strony – po prostu naciśnij to rehabilitacja domowa i przeloguj się do naszego serwisu.

Soczewki toryczne poprawiają tą wadę i gwarantują świetną jakość widzenia, do tego jednocześnie niwelują różne objawy towarzyszące astygmatyzmu, razem z bólem głowy czy niemiłym wrażeniem napięcia oczu. Są przy tym całkiem wygodne do noszenia, wykonane z delikatnego surowca silikonowo-hydrożelowego. Oferują najwyższy poziom nawilżania i wyróżniają się większą przepuszczalnością powietrza. Nie powodują przy tym niedotlenienia, ograniczają wrażenie suchości oka także podczas długotrwałego noszenia soczewek. Jak widać, obecnie najnowsze sposoby walczenia z taka chorobą dają możliwość na całkiem normalne funkcjonowanie osób cierpiących na astygmatyzm. Wiadomo, że nie jest to komfort jak w przypadku całkowicie zdrowych ludzi, jednakże warto korzystać z dobrodziejstw nauki i medycyny żeby polepszyć swoje samopoczucie i jakość życia.