Co jest korzystniejsze na przyjęcie: eleganckie garnitury i sukienki czy jednolite alby?

przez | 16 sierpnia 2021
Niewątpliwie pierwsza komunia jest jednym z najważniejszych dni w życiu dziecka. Rodzice z dumą mogą patrzeć, jak ich ukochana córeczka czy synek przystępuje do Stołu Pańskiego. Następnie jest eleganckie przyjęcie pierwszokomunijne i niespodzianki dla chłopca czy dziewczynki. Opiekunowie i wychowawcy pragną, żeby ich pociechy prezentowały się w tym wyjątkowym dniu epicko. Wobec tego rodzi się pytanie o sens wprowadzenia skromnych alb pierwszokomunijnych.

komunia

Autor: Simone Meier
Źródło: http://www.flickr.com

Nim wprowadzono do użytku alby komunijne chłopcy wkładali na siebie eleganckie garnitury, a dziewczynki w sukienki. Rodzice, którzy posiadali wystarczające środki, kupowali swoim dzieciom dość drogie ubrania znanych producentów. Swoje decyzje wyjaśniali tym, że jest to wyjątkowy dzień w życiu dziecka i trzeba go honorowo uczcić. Tymczasem w gronie dzieci były również te, których rodzice nie mieli wystarczających środków, żeby zakupić tak eleganckie stroje. Ich dzieci licho wyglądały na tle tych porządnie ubranych. Wówczas pojawiły się głosy dezaprobaty z powodu różnic w ubiorze, ponieważ niektóre dzieci były odziane tak, jak ubiera się para młoda.

Toteż Kościół ujednolicił ubiór. Nie mogło wszakże tak być, że w tym nietuzinkowym dniu z kościoła robi się rewię mody. Alby komunijne okazały się doskonałym lekarstwem na tę ekstrawagancję w ubiorze . Od tej pory chłopcy i dziewczynki były ubierane spójnie w białe alby. Każde dziecko dostawało tą samą, zrobioną z tego samego tworzywa i w tej samej cenie. Skutkowało to tym, że różnice klasowe i zarobkowe nie były odczuwalne w terminie pierwszej komunii. Wspomniane zmiany dały także luksus dzieciom. Te z mniej zamożnych rodzin nie czuły się już gorsze i nie były narażone na pośmiewisko ze strony majętnych dzieciaków.

komunia

Autor: Mia & Steve mestdagh
Źródło: http://www.flickr.com

A same alby są wszakże ubiorem ściśle kościelnym, gdyż nawiązują do tradycji kościoła. Cudowne białe alby z sukcesem od lat są wykorzystywane podczas mszy świętych. Wymienione operandy przemawiają na korzyść alb . Niewątpliwie są one lepszym ubiorem od sukienek i garniturów. Nadają się także lepiej do brania udziału w uroczystościach kościelnych.

Jeżeli podoba Ci się ten materiał to kliknij w odsyłacz do źródła (https://gloria.wroc.pl/uslugi-pogrzebowe/kremacja-zmarlych-lub-pochowek-w-trumnie/), który przekieruje Cię do strony, gdzie poznasz ciekawe informacje na omawiany wątek.

A dzieci prezentują się w nich elegancko, a zarazem mniej pretensjonalnie. I oto jak by nie było chodzi.