Chryzantemy – eleganckie i majestatyczne rośliny, hodowane zarówno na świecie, jak i Polsce.

przez | 9 lipca 2021
Chryzantemy to kwiaty, które w naszej kulturze są jednoznacznie kojarzone z czasem pierwszego listopada. To kwiaty, które w naszej tradycji przede wszystkim służą do udekorowania grobów na Zaduszki. Niewielu z nas ma świadomość tego, że te kwiaty są symbolem słońca, że ich uproszczona wersja znajduje się na pieczęci rodziny cesarskiej w Japonii.

Płatki tego kwiatu rozwijają się powoli, spokojnie, wręcz majestatycznie. Są symbolem perfekcji. Pochodzą z Chin, skąd rozprzestrzeniły się na cały świat. Chryzantemy to bardzo leciwe kwiaty. Już w XV w. pne. były one hodowane na terytorium Chin. Do dziś zresztą obchodzi się w tym państwie święto ku czci tego kwiatu. Podobnie interesujące jest to, że jest to poważany i znany element w sztuce orientalnej. Tkaniny, grafiki, ceramika to materiały, na których możemy szukać wzorów przypominających kwiat chryzantemy. Co więcej, w kulturze orientalnej jego znaczenie jest związana ze szlachetnością, dobrocią a nawet nieśmiertelnością. Chińczycy sądzili, że rosa zbierana z ich płatków gwarantuje przedłużenie życia. Cenione jest także działanie owych roślin w ziołolecznictwie, dodatkowo robi się z nich herbaty, dżemy a nawet wino i ciasteczka. Chryzantema jest częstym dodatkiem kulinarnym, zwłaszcza w kuchni orientalnej, poznaj ofertę firmy z Praszki. Czar tych roślin doceniono w Japonii. Jest ona w herbie rodziny cesarzy, przyznaje się tam Cesarski Order Chryzantemy, będący najwyższym odznaczeniem państwowym.

odmiana chryzantemy wielokwiatowej

Autor: Dorcia

Zresztą sami władcy Japonii zasiadają na „Chryzantemowym Tronie”. W Japonii obchodzi się Święto Chryzantemy jako dzień szczęścia, piękna i szampańskiej zabawy. W Europie rośliny te kojarzone były do tej pory ze smutkiem i cmentarzami, ale wolno się to zmienia. Uwielbiają je Holendrzy, którzy uważają nawet, że piękniejsze od nich są wyłącznie tulipany. Również w naszym kraju możemy spotkać dużo miejsc, gdzie uprawia się chryzantemy, na przykład w Praszce, miejscowości mogącej się poszczycić jednymi z najbardziej cenionych upraw tej rośliny w kraju – poznaj ciekawą ofertę firmy z Praszki. Można tam zaopatrzyć się w kwiaty cięte, w doniczkach czy również sadzonki do naszych własnych przydomowych ogrodów.

Jak widać, kwiaty te są o wiele ciekawsze, niż może się na pierwszy rzut oka wydawać. Ich ogólny odbiór się zmienia, teraz coraz częściej mogą być one stosowane nie tylko w chwili, kiedy idziemy na cmentarz, aby uczcić dzień I listopada. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby radować się ładnym ogrodem kwiatowym, w którym swe miejsce znajdą też chryzantemy.