Bieganie zimą? Jak najbardziej!

przez | 9 lipca 2021
Tysiące osób zakochało się w bieganiu, temu nie da się zaprzeczyć. Dlaczego? Dla zdrowia, chwili odprężenia, udowodnienia sobie i innym, że potrafią.
Poza tym to tani sport, ponieważ aby uprawiać jogging niepotrzebne są przebyte kursy czy specjalistyczne oprzyrządowania. Powinniśmy posiadać jedynie dobre buty, ”oddychające” ubranie sportowe i… wyruszamy przed siebie.

buty

Autor: Clarks
Źródło: Clarks
Niestety, ciemne wieczory oraz chłodne poranki mogą być przyczyną, że jogging, jesienią i zimą staje się wyzwaniem, mimo to odpowiednie podejście do biegania, ułatwi radzenie sobie z pogodą oraz pozwoli na przestrzeganie ustalonego planu biegania.

Jeśli temperatura spada poniżej zera, nie biegajmy zbyt intensywnie na świeży powietrzu. Wtedy trening należy przeprowadzić na hali lub ruchomej bieżni. Jeżeli mimo wszystko dla lepszego samopoczucia potrzebne jest nam świeże powietrze, decydujmy się na dobrze oświetlone i godne zaufania miejsca. Gdy za oknem plucha nie zaszkodzi mieć kompana.

Przyjaciel zmobilizuje nas i sprawi, iż czas będzie szybciej biegł o tej szarej porze. ”Kopa”do działania zagwarantują również urządzenia elektroniczne Garmin, które monitorując pokonany dystans, dają sygnał o osiągnięciu osobistego rekordu, takiego jak np. czas czy dystans – tutaj przeczytasz więcej. Firma Garmin, która wprowadziła na rynek pierwsze urządzenia GPS dla osób

jogging

Autor: Leo-setä
Źródło: http://www.flickr.com

uprawiających sporty, urządzenie do joggingu stworzyła zarówno dla profesjonalnego sportowca jak i amatora.

Do uprawiania sportu w zimie przydadzą się buty zimowe z grubszą podeszwą – http://www.skalnik.pl/obuwie_221.htmly do biegania, zazwyczaj są ocieplane lub specjalnie wzmacniane. Naszą uwagę powinny przykuć elementy odblaskowe (znajdujące się zwykle przy kołnierzyku, butach) oraz kontrastowe wstawki, które poprawiają naszą widoczność.

Ubierzmy się na cebulkę, patrząc na metki i skład tkanin – to poprawi nam komfort ćwiczeń. Postarajmy się o kurtki, spodnie czy skarpety wykonane z oddychającej tkaniny, która odprowadza wilgoć ze skóry i szybko schnie, w związku z tym i my i nasze ubrania nie jesteśmy skąpani w pocie. Dobra jakościowo odzież treningowa to wydatek, który się opłaca.