Badanie nasienia jako podstawowe analizowanie przy kuracji niepłodności.

przez | 4 marca 2022
Badanie nasienia zezwala sprawdzić postać, szybkość i mnogość plemników w męskiej spermie. Badanie to jest dla mnóstwa mężczyzn krępujące, ale nie ma żadnego wpływu na zdrowie. Ocena budowy męskich narządów płciowych oraz nasienia jest prosta, tania i zezwala szybko przyuważyć m.in. przyczynę niepłodności. Głównym krokiem w kierunku oceny płodności męża jest wykonanie badania nasienia. W szpitalach można wykonać badania na płodność u pacjenta na podstawie skierowania od lekarza, jak i bez skierowania.

badania

Autor: Bird&Co Sp. z.o.o.
Źródło: Bird&Co Sp. z.o.o.
Mężczyzna musi jednak najpierw skontaktować się z recepcją kliniki i zarezerwować dobry termin. Przygotowanie do zbadania nasienia polega na wstrzemięźliwości seksualnej przez 3-5 dni. Na wynik czekamy 3-4 dni robocze. Wielu mężczyznom, mimo stworzenia komfortowych, intymnych warunków – to badanie wydaje się krępujące, bo domaga się masturbacji i wytrysku „na zawołanie”. Jednakże zbadanie spermy jest naprawdę niezastąpione w czasie diagnostyki niepłodności. W wyniku badania podstawowego opisane są ogólne parametry nasienia, takie jak: czas upłynnienia, objętość, lepkość, wygląd ejakulatu, pH, odsetek żywych i ruchliwych plemników, ilość plemników na 1 ml nasienia, ogólna ilość plemników w ejakulacie, obecność i ewentualnie stopień aglutynacji plemników.

Poza tym w badaniu głównym zrobiony jest HOS test. Badanie HOS test (test hipoosmotyczny) szacuje integralność błon plemników, dający nam wiedzę o prawidłowej działalności i żywotności plemników.

Aby zgłębić informacje na prezentowany wątek, to na początku poznaj inne wiadomości na to zagadnienie – wszystko przeczytaj tutaj (http://www.apteczka-madrali.pl/).

Można również wykonać badanie nasienia (na tej stronie szczegóły) poszerzone zawierające poza tym ocenę morfologii plemników, tj. odsetek dobrze zbudowanych plemników oraz odsetek różnych defektów budowy dotyczących główki, wstawki i witki plemnika, odsetek komórek spermatogenezy obecnych w ejakulacie, liczbę leukocytów w 1 ml nasienia oraz mnogość komórek nabłonkowych i erytrocytów.

W badaniu nasienia możliwe jest też przyuważenie stanów zapalnych narządów rozrodczych mężczyzny, o czym świadczy bytność leukocytów (krwinek białych) i ujawnienie schorzenia autoimmunizacyjnego (więcej niż 20% plemników jest

badania

Autor: MartialArtsNomad.com
Źródło: http://www.flickr.com

pokrytych przeciwciałami przeciwplemnikowymi). Jeżeli wynik badanie nasienia jest niedobry, należy je powtórzyć po około 3 miesiącach. W przypadku następnych anomalii konieczna jest dalsza specjalistyczna diagnostyka (np. testy czynnościowe i kontaktowe, badania hormonalne, biopsja jąder) i kuracja pod kontrolą lekarza androloga – odwiedź stronę.

Następnym, specjalistycznym badaniem jest test SCD (Sperm Chromatin Dispersion). Jest to narzędzie do oceny odsetka plemników mających zwiększoną fragmentacje materiału genetycznego (DNA), która może być jednym z głównych powodów spadku płodności mężczyzn. Duży poziom fragmentacji DNA plemników może decydować o:
– niskiej zdolności do zapłodnienia,
– nieprawidłowościach w podziale zygoty i poczatkowym rozwoju zarodka,
– częstszych, wczesnych i spontanicznych poronieniach,
– podwyższonym ryzyku uszkodzenia genomu,
– podwyższonym ryzyku przeniesienia wad genetycznych na potomstwo.